Jdi na obsah Jdi na menu
 


Cesty Beňadickej turistiky 2011

29. 1. 2012

 CESTY BEŇADICKEJ TURISTIKY 2011

 

V tejto chvíli, keď sa Vám do rúk dostávajú obecné noviny, na našich adventných vencoch  pravdepodobne zostáva už len jedna nezapálená sviečka. Je čas vianoc, blíži sa koniec roka a to je dôvod obzrieť sa späť, zhodnotiť, bilancovať. V nasledujúcich riadkoch Vám chcem priblížiť činnosť, cesty, aktivity a plány Klubu slovenských turistov v našej obci.

Účasť na Hlavných podujatiach KST:

-        45. slovenský zimný zraz turistov (27.1.-30.1.) Stará Ľubovňa

-        44. slovenský zraz vysokohorských turistov (30.6.-3.7.) Tatranská Štrba

-        58. slovenský zraz turistov (7.7.-10.7.) Martin a okolie

Účasť na regionálnych podujatiach KST:

-        Jarné prebudenie – 20. ročník KST Vyhne

-        Jastrabská vrchovina – 14. ročník Hviezdicový výstup na jazierko „Slobodné“

-        7 Kremnických vrcholov  – KST Kremnica

-        Pochod na Žuhračku – 32. ročník KST Tekovská Breznica

-        Prechod Pohronským Inovcom – 29. ročník KST Hronský Beňadik

-        Spomienka na Janka Žipaja – 5. ročník KST Žiar nad Hronom

-        Prechod SNP Štiavnickým Pohorím – nočný 38. ročník – KST Hodruša Hámre

-        Výstup na Vtáčnik – 14. ročník KST Žarnovica

-        Pútikov vŕšok – 7. ročník KST Tekovská Breznica

-        Spomienka na Janka Talapu – 19. ročník KST Vyhne

-        Spomienka na Milana Žiaka – 7. ročník KST Hronský Beňadik

-        Možno stretneme Mikuláša – 20. ročník KST Vyhne

Individuálne turistické podujatia a zájazdy:

-        Počúvadlo-hrad Sitno-Počúvadlo

-        Hliník nad Hronom-Lehôtka pod Brehmi-Sabová skala-Kapitulské bralá-Sklené Teplice-Repište-Vyhne

-        Levice-Vrch Vápnik-Levice

-        Vyhne-Pustý hrad-Repište-Vyhne

-        Nová Baňa-Bukovina-Inovec-Orovnica-Hronský Beňadik

-        Brehy-Hulín-Brehy

-        Starohutský vodopád-Vojšín-Nová Baňa

-        Budča-Čertova skala-Budča

-        Pukanec-Remeselné Trhy-Brhlovce-skalné obydlia

-        Harmanecká jaskyňa

-        Žibritov-Krupinské Bralce-Krupina Vartovka

-        Ľubietová-Hrb-Ľubietovský Vepor-Strelníky-Ľubietová

-        Žarnovica-Kerling-Hodruša Hámre-Púť so svätou omšou

-        Telgárt-Kráľova hoľa-Telgárt

-        Tekovská Breznica-Hrad-Tekovská Breznica

-        Kremnica-chata Hostinec-Sedlo tri Kríže-Banská Bystrica

-        Donovaly-vrch Zvolen-sedlo Prášnica-Horný Jelenec

-        Kováčov-Kováčovské kopce-Chľab-Štúrovo-Ostrihom

a ďalšie, zatiaľ turistami nenahlásené a nezdokumentované.

Cykloturistika:

-        Na bicykli okolo Štiavnických jazier 6. ročník – 129 km

-        Cyklokolo okolo Inovca (KST Zlaté Moravce) – 96 km

-        Od prameňa Hrona do Žiaru: Telgárt-Žiar nad Hronom – 13. ročník – 142 km

-        Hronský Beňadik- hrad Šášov-Hronský Beňadik – 93 km

-        Hronský Beňadik-Kremnica-Hronský Beňadik – 120 km

-        Hrosnký Beňadik-Nitra hrad-Hronský Beňadik  –  94 km

-        Banská Bystrica-Hronsek-Sliač-Zvolen-Hronský Beňadik – 98 km

-        Žilina-Hronský Beňadik – 134 km

-        Hronský Beńadik-Šahy-Hont (H)-Hronský Beňadik – 124 km                                    

a ďalšie v celkovej dĺžke 1400 km

Písať ku každej akcii by zabralo veľa času. Chcel by som priblížiť aspoň niektoré. Dňa 15.9. sme sa s KST Vyhne zúčastnili zájazdu a výstupu z Telgártu na Kráľovu hoľu. Ako sa medzi turistami hovorí vystihli sme až gýčové počasie – modrá obloha bez jediného mráčika. Odmenou za námahu nám bol výhľad na Vysoké Tatry, ktoré sme mali ako na dlani. Mnohí z Vás si tento dátum pamätáte aj z iného dôvodu. Bol to totiž deň rozlúčky s veľkým človekom - Pavlom Demitrom. Na jeho počesť sme v ruksaku vyniesli a na Kráľovej holi, pri koreňoch ospievaného stromu zapálili pekný kahanec so srdcom. Nikdy na Teba nezabudneme Paľo!

Ďalšia zaujímavá túra bola z Ľubietovej ku chate pod Hrbom, výstup na Hrb, cez Ľubietovský Vepor do obce Strelníky. Vedeli ste, že na kopci Hrb  (1255m.n.m.) sa nachádza geografický stred Slovenska?

Veľmi zaujímavá trasa bola v Kováčovských vrchoch pri Štúrove. Záleží , z ktorej strany sa na kopce pozeráme. Jedna strana tvrdí, že sa tu končí štiavnický hrebeň a druhá tvrdí, že sa naopak tu v Kováčove začína. Tak si vyberte. Ale jedno je isté: náš Hron sa tu vlieva do Dunaja a k moru pokračujú spolu.

Tak ako po iné roky, aj tento sme zorganizovali dve podujatia na regionálnej úrovni. Prvým podujatím bol 29. ročník prechodu Pohronským Inovcom. Išli sme dvoma trasami, jedna náročnejšia zo Žitavian cez Benát, Obycké Lúky na Veľký Inovec a druhá z Tekovských Nemiec Pánovou dolinou. Za krásneho počasia sa zišlo 85 turistov. Tento ročník môžeme označiť ako medzinárodný, nakoľko sa ho aj s naším starostom zúčastnil bulharský konzul aj s manželkou. Na záver podujatia bol podaný tradične vynikajúci guláš od pána Petra Adamca a k tomu zlatistý mok od sponzora – pivovaru Steiger Vyhne. Druhým podujatím bol 7. ročník spomienky na Milana Žiaka. Počasie nám prialo aj tentokrát. Absolvovali sme cestu z Bukoviny na Veľký Inovec, odtiaľ tromi trasami – Bukovskou dolinou, Pánovou dolinou a hrebeňom medzi nimi, do osady Veselá ,kde dorazilo spolu 120 turistov. Po občerstvení – chlebom s masťou a cibuľou sa vybralo 38 turistov na prehliadku nášho kostola. Touto cestou sa chcem ešte raz poďakovať pani Terézii Rybárovej za jej sprevádzanie a prednášku. Hlavne za pútavú a profesionálne podanú históriu a za to, že splnila viac ako sľúbila. Mali sme možnosť nahliadnuť do tzv. „trinástej komnaty“. Absolvovali sme prehliadku divadla, prvého otočného pódia na Slovensku, nádvoria, priestorov, kde sa natáčali epizódy filmu Legenda o lietajúcom Cypriánovi, Misijnú výstavu, Krížovou chodbou sme prešli do kaplnky Božej krvi a potom sme v laviciach počúvali pani lektorku. Ďakujeme!

No a v tomto roku sa nám podarilo zreparovať smerovník pod kostolom a doslova zreštaurovať tabuľky, nakoľko boli nahlodané zubom času a popísané vulgárnymi textami.

Dúfam, že tieto aj s jednou novou tabuľkou vydržia dlhšie a že si prácu nás turistov budú vážiť všetci. A čo nás čaká na budúci rok? V Našom regióne sa koná veľká a významná udalosť, ktorá sa dotkne aj našej obce a nášho klubu. Vo Vyhniach sa uskutoční 59. slovenský zraz turistov KST v čase od 4.7. do 8.7.2012. Ako sa to týka nás? No tak, že jedna z trás (6.7.) povedie k nám do Hronského Beňadika. Aby som to upresnil: trasa povedie autobusom z Vyhieň do Tekovskej Breznice, kde sa uskutoční výstup na Pútikov vŕšok – najmladšiu sopku v strednej Európe, odtiaľ tranzit do Hronského Beňadika. U nás je naplánovaná prehliadka kostola a okolia, výstup na skalu ku kaplnke. Sprievodcov samozrejme budeme robiť my - beňadickí turisti. Turistom z T. Breznici sme prisľúbili pomoc pri výkope chodníkov a spevňovaní svahu k bočnému výduchu sopky prezývanému „Sezam“. My by sme chceli vyčistiť vyhliadku na skale, kde sa kedysi pálili vatry a preznačiť chodník. Takže okrem turistiky nás čaká aj trochu organizačnej a fyzickej  práce. Tiež sa chystáme na zorganizovanie jubilejného 30. ročníka prechodu Pohronským Inovcom. 

Čo sa týka štatistiky, tak v tomto roku sme medzi seba prijali dvoch nových členov. To znamená, že nás je 28 členov. Z pohľadu odbornosti máme medzi sebou dvoch inštruktorov vysokohorskej turistiky 2. triedy a dvoch cvičiteľov pešej turistiky 3. triedy.

A čo na záver? Dovolím si citovať v skrátenej forme jedno z nedeľných zamyslení človeka, ktorého si vážim pre jeho aktuálnosť, nadčasovosť a ľudskosť, pána Jána Sucháňa. Posúďte sami:

Obzrime sa len okolo seba, všimnime si svojich známych, susedov, všimnime si svoje okolie. Pri ich pozornom štúdiu zistíme, že ich život naberá závratné tempo a v ňom sa akosi viac strácajú krásy života. Áno, ľudia akosi strácajú schopnosť zastať, akosi pre nich prestávajú platiť hodnoty ich starých mám a dedov. Život mnohých stále viac začína byť podriadený fetišu moci politiky, bohatstva, fetišu byť niekým, alebo mať niečo. Títo ľudia len nechápavo krútia hlavou nad tým, ako niekoho môže robiť šťastným to, že obutím horských topánok, maratóniek sa aspoň na sobotu a nedeľu stáva voľným a slobodným. Títo ľudia nedokážu pochopiť šťastie založené na priateľstve, na východoch a západoch slnka, na hebkosti jarnej trávy, priezračnosti studničky, šepote lesa, šume dažďa, poryvoch vetra. Nechápu to práve preto, lebo nedokážu vyčísliť hodnotu týchto vecí. Doba je zlá,  horšia ako si mnohí dokážeme predstaviť. Nie preto, že náš stôl je o čosi chudobnejší ako pred rokmi, či preto, že zúfalo musíme bojovať o svoje zamestnanie, ale preto, že z nášho života sa začínajú vytrácať všedné, každodenné hodnoty. Nečudujme sa nad množstvom krívd a bezprávia, ktorými je plný dnešný svet. Je to zákonité vyústenie toho, že sa medzi ľuďmi stráca úcta, vzájomné pochopenie, schopnosť rozprávať sa a nachádzať riešenia. Život sa zrýchľuje, radikalizuje, obmedzuje na strohé áno alebo nie, za alebo proti, bez kompromisu, bez možnosti dohody. V tej trme-vrme neostáva čas na ľúbim Ťa, ďakujem Vám, prosím Vás vyjadrené v mnohých podobách. Práve preto voďme svojich priateľov, známych, svoje deti a súrodencov do hôr, k jazerám a riekam. Ukazujme im východy a západy slnka. Dovoľme im započúvať sa do zurčania horskej bystriny, umožníme im zažiť hru vetra s kosodrevinou a sledujme, či sa v ich očiach zjaví to vlhké trblietanie. Pokúsme sa v každom človeku, ktorého v živote stretneme zapáliť to maličké svetielko ľudskosti, ktoré svojim jasom privolá k sebe ďalších a ďalších. Buďme veľkí a šľachetní a pomáhajme druhým aby sa tiež stali takými. Staňme sa takými prosím....

Šťastie, zdravie, rodinnú pohodu, veľa osobných a pracovných úspechov, dobrú fyzickú kondíciu vo svojom mene a za výbor KST praje

                                                                                                                      Peter Zöld.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář